Esemény időpontja:

E havi polgármesteri interjúnk témái: éves zárszámadás, kerékpárforgalmi hálózati terv, településrendezési eszközök módosítása, rendelőfelújítás, út- és járdaépítések

– Elfogadta a képviselő-testület a 2018-as év zárszámadását. Ennek alapján összeségében hogyan jellemezné a tavalyi gazdálkodást?

A 2018-as év az utóbbi jó évek sorába illeszkedik. A költségvetési bevételek a tervezetten felül, 103,76%-ban telesültek, a kiadásokat pedig a takarékos gazdálkodásnak köszönhetően sikerült jóval az előirányzat alatt, 86,08%-on teljesíteni. A város és az intézmények folyamatos működtetése mellett több kiemelkedő beruházás kezdődött és valósult meg 2018. évben, összesen 207 477 e Ft értékben. Emellett 18 107 e Ft-ot fordítottunk épületek felújításra, s összesen 36 122 e Ft önrészt biztosítottuk különböző pályázatokhoz. Mindezek mellett az évet december 31-én 307.915 e Ft szabad maradvánnyal zártuk, amit aztán idén februárban már új fejlesztések fedezeteként terveztük be a költségvetésbe.

– Mit tart a tavalyi év legnagyobb eredményének?

A tavalyi év legnagyobb eredménye a Nagy-tó körüli sétány és futópálya megépítése volt, ami egy négyéves kemény munka sikeres célba érését jelentette. A munka a terület geodéziai felmérésével, a tájépítészeti koncepcióterv elkészítésével kezdődött, majd a kiviteli tervek elkészítésével, a szükséges telekalakítási eljárások lefolytatásával folytatódott. Ezt követte a tulajdonviszonyok rendezése, a szükséges területek megszerzése, a tereprendezés, a szükséges (mintegy 140 millió forint) fedezet előteremtése és maga az öthónapos kivitelezés. Ez egyenként mind-mind igen jelentős munka volt, de megérte. Az 1 kilométer hosszú és 2 méter széles aszfaltburkolatos sétálóút, és az annak belső ívén haladó 1 méter széles gumi-burkolatú futópálya megépítésével egy olyan létesítményt sikerült létrehoznunk, ami gyönyörű természeti környezetben, minden évszakban, minden korosztály számára lehetőséget kínál a kikapcsolódásra, a sportolásra, az egészség megőrzésére vagy helyreállítására, a szabadidő hasznos eltöltésére, és reményeim szerint hosszú időn át sok örömet szerez majd Pilisvörösvár polgárainak.

– Milyen egyéb fejlesztések valósultak meg az elmúlt évben?

Igen jelentős fejlesztés volt a Puskin utca 8. szám alatti udvarban lévő parkoló burkolása és az összekötő járda kialakítása a Házasságkötő terem és a Kormányablak felé. Ugyancsak régi problémát oldott meg a Szent Erzsébet köz burkolása. Hasonló előrelépést jelentett a Szent István utca felső szakaszának felújítása. Folytattuk a temetői útépítéseket is, a tavalyi évben a XV. és a XVII. parcellák közötti út és a főbejárat útjának meghosszabbítása készült el. Több jelentős járda- és parkolóépítést is sikerült megvalósítani, így a Bányatelepen Budapest felől a buszmegállótól a Kodály Zoltán utcáig, valamint a Tavasz utca és az Iskola utca páratlan oldalán, az alsó szakaszon. Az új építések mellett további 18 107 e Ft-ot fordítottunk intézményépületek felújításra.

– Elkészült a város kerékpárforgalmi hálózati terve. Ez egy koncepcióterv, aminek a megvalósulása csak hosszabb távon várható. Miért készíttette el ezt az önkormányzat?

A kerékpárutas pályázatok elbírálásánál előnyt jelent, ha a pályázó önkormányzat rendelkezik kerékpárforgalmi hálózati tervvel. A következő uniós ciklusban is várható, hogy a környezetbarát megoldások – köztük a kerékpárutak – kiemelt pályázati támogatást kaphatnak, ezért mindenképpen célszerű, ha van egy koncepcióterv a tarsolyunkban. A koncepcióterv lényege, hogy olyan megoldásokat javasol, melyek rövid-, közép- és hosszútávra lebontva tartalmazzák a fejlesztéseket, így megvalósításuk ütemezhető a rendelkezésre álló források függvényében. A terv nem csak újépítésű kerékpárutakat, hanem a meglévő úthálózaton belüli kerékpáros nyomvonalakat és kerékpáros létesítményeket (pl. tárolók, jelzőtáblák) is tartalmaz. Az önkormányzat célja az, hogy mindezek révén megkönnyítse a kerékpáros közlekedést a városon belül, illetve a környékbeli települések irányában is.

– A városnak mekkora részét fedi le a terv?

A kerékpárforgalmi hálózati terv Pilisvörösvár teljes közigazgatási területét lefedi, ezen felül tartalmazza a szomszéd települések és egyéb távolabbi célpontok felé való csatlakozási lehetőségeket is. Konkrétan elsősorban a Solymár és Pilisszentiván felé jelöli a használható kerékpáros kapcsolatokat, valamint a közeli erdei kerékpáros útvonalak (PilisBike) irányában. Városon belül a városközpont és a település többi része közti sugárirányú és keresztirányú nyomvonalak a legfontosabbak, a tervben ezek is kijelölésre kerültek.

– Mi az, ami ebből a tervből a legkorábban megvalósítható?

Mivel a terv a nagy, engedélyköteles fejlesztések mellett tartalmaz olyan fejlesztési javaslatokat is, melyek kiviteli tervek, engedélyezés nélkül és relatíve kis költségvetésből megvalósíthatók – ilyen például a kerékpártárolók építése, a kerékpáros zónák kitáblázása –, néhányat ezek közül még az idén szeretnénk megvalósítani. Továbbá, ha sikerül kivitelezőt találnunk a Fő utca-felújítás folytatására, akkor a felújítás keretében a Hősök tere – Fő utca 2. szám közötti szakaszon még ebben az évben kiépül a kerékpárút is.

– Hosszasan tárgyalta a testület a város településrendezési eszközeinek módosítását. Miért van szükség a településrendezési eszközök módosítására?

A Helyi építési szabályzat előírásai minden egyes építkezésnél szerepet kapnak, ezért sokakat érintenek. Az építtetőnek, és főként a tervezőnek figyelnie kell arra, hogy mind az országos szabályoknak, mind a helyi előírásoknak is megfeleljen a tervezett épület. A hatósági eljárások során adódnak olyan egyedi vagy kisebb telekcsoportot érintő esetek, amelyek számára az általános szabályok túlzó korlátozást jelentenek. Ezekben az esetekben a szabály finomabb, differenciáltabb megfogalmazása szükséges, erre irányul a módosítások egyik csoportja. Másik ok lehet a módosításra, ha valahol megfogalmazódik egy olyan fejlesztési szándék, amely az addigitól különböző, intenzívebb beépítési lehetőséget kíván. Pilisvörösváron ilyenek jellemzően a gazdasági területek fejlődésével kapcsolatos változások. Az intenzívebb beépítési jog (nagyobb alapterületű, magasabb épület) a telek értékét megnöveli, ezért ilyenkor településrendezési szerződést köt az önkormányzat a telek tulajdonosával, amelyben a tulajdonos átvállal olyan feladatokat, amelyek a fejlesztés következtében válnak szükségessé, és költségük az önkormányzatot terhelné (szilárd burkolatú út vagy járda építése, csapadékvíz-elvezetés stb.).

– Ezúttal milyen módosítások várhatók?

A mostani módosítás keretében a szakmai javaslatok alapján várhatóan kb. ötven helyen módosulnak majd a településfejlesztési eszközök (a településszerkezeti terv, a szabályozási terv és a helyi építési szabályzat). 17 módosítás az építményeknek, melléképítményeknek, különböző rendeltetéseknek az egyes övezetben való elhelyezéséra vonatkozó szabályokat, ill. a telekalakítási előírásokat érintő szabályok finomabb, differenciáltabb megfogalmazását jelenti. 11 pont foglalkozik utcaszélesítést, közterületet kijelölő szabályozási vonal pontosításával. 14 pont foglalkozik elővásárlási jog kijelölésével, övezeti előírások és lehatárolás pontosításával, a piac számra megfelelő övezet kialakításával. 2 pont foglalkozik a Liegl & Dachser Kft telephelye körül meghatározott veszélyességi övezet jelöléséével ill. egy teleknek a gazdasági területbe, illetve övezetbe sorolásával. 5 pont foglalkozik a város csapadékvíz-elvezető rendszerének építményei számára terület biztosításával, a sportcsarnok számára új, az eddigieknél alkalmasabb helyszín kijelölésével, és ehhez kapcsolódóan a tavak környékének egységes szabályozásával, védőtávolságok jelölésével stb. 1 pont a gazdasági terület kijelölését módosítja a Kakukk-hegynél, ahol még ehhez tartozó övezet nem volt szabályozva. Egy speciális módosítás a város két csoportba sorolt gazdasági területeit három különböző kategóriába válogatja szét, ezzel lehetőséget teremtve arra, hogy egyes, a környezetükre jelentős hatást nem gyakorló termelő tevékenységek is folytathatók legyenek a már kialakult állapotnak megfelelően.

– Mikor lépnek életbe a  módosítások?

Az elkészült módosítási tervezetet, vagy más néven véleményezési anyagot május elején küldtük meg a véleményező államigazgatási szerveknek, a lakosság munkaközi tájékoztatása céljából pedig május 16-án tartottunk fórumot. Az észrevételek alapján módosított, javított tervanyagot, az észrevételeket és az azokra adott válaszokat a Képviselő-testület megtárgyalja, majd lezárja a véleményezési szakaszt. Ezt követően a tervdokumentációt és a véleményezési eljárás dokumentumait az állami főépítész ellenőrzi törvényességi szempontból. A tőle érkező visszaigazolás után kerül újra a Képviselő-testület elé a tervanyag jóváhagyás céljából, ami július elejére várható. Az elfogadott településrendezési eszközök a jóváhagyás után 30 nappal, tehát körülbelül augusztus első felében léphetnek hatályba.

– Nagy erőkkel folyik a háziorvosi rendelők felújítása. Hol tart most a beruházás, és mik az eddigi tapasztalatok?

Április végén befejeződött az alagsorban lévő gyermekorvosi rendelő felújítása, így a Dr. Pálfy Adrienn, Dr. Tamás Ferenc és Dr. Kárász Szabolcs által használt első emeleti háziorvosi rendelő beköltözhetett ideiglenesen oda, az alagsorba. Az első emeleten az elmúlt hetekben a munkák nagy részét az ő rendelőjük, valamint a mellette lévő vizesblokk átépítése jelentette. Ezt a munkát az első emeleten működő többi rendelés folyamatos biztosítása mellett kell elvégezni, ami nagy kihívást jelent a kivitelezőnek, a helyi dolgozóknak, és a betegnek egyaránt. Szerencsére eddig mindenki türelmesen és konstruktívan állt hozzá a felmerült problémák megoldásához.

– Az idei fejlesztési tervek között a rendelő-felújítás mellett több útépítés és járdaépítés is szerepel. Hogy áll ezeknek a beruházásoknak az előkészítése, és mikor kezdődhetnek meg a kivitelezések?

A Béke utcai útépítésre valamint a Görgey utcai és a Klapka utcai járdaépítésre már van kivitelező, így reményeim szerint ezek a kivitelezések június közepe táján megkezdődhetnek. A Fő utca-felújítás folytatására ill. a tervezett temetői útépítésékre eddig nem volt jelentkező, ezért ezekre új közbeszerzést kell kiírnunk. Bízom abban, hogy második körben ezekre is találunk kivitelezőt, így ha a tervezettnél később is, de talán még a nyáron ezek is elindulhatnak. 

Palkovics Mária

(Forrás: Vörösvári Újság, XXV. évf. 5. szám, 2019. május)