E havi polgármesteri interjúnk témái: pályázat út- és járda-felújításra, szabályozási terv, lakossági fórum, nyári önkormányzati kivitelezési munkák

– Pályázatot nyújtott be az önkormányzat az önkormányzati feladatellátást szolgáló fejlesztések támogatására. Mire irányul ez a pályázat?

A pályázati kiírás értelmében önkormányzati intézményfejlesztésre, óvodai, iskolai és utánpótlás sportfejlesztésre ill. belterületi utak, járdák, hidak felújítására lehet pályázni. A három célcsoport közül minden önkormányzatnak egyet lehet választani.

– Melyikre pályázik Vörösvár?

Mivel az elmúlt években az intézményeinkben rengeteg felújítást végeztünk, a bölcsődénk is felépült és a sportlétesítmények fejlesztésében is nagyot léptünk előre, most a belterületi út- és járdafelújításra adtunk be pályázatot.

– Mely területek fejlesztését határozták meg a pályázatban?

Mivel új út építésére nem, csak utak és járdák felújítására lehetett pályázni, mérlegelve az összes önkormányzati út és járda burkolatának állapotát, végül a Báthory utca régi szakaszának ill. az Akácfa utca burkolatának felújítására, valamint az Iskola utca páratlan oldalán lévő járda felső szakaszának felújítására nyújtottuk be a pályázatot.

– Mennyibe kerülnének a tervezett felújítások az előzetes becslések szerint? Mennyi az elnyerhető támogatás, és mennyi az önrész?

Indikatív vállalkozói árajánlat alapján a kivitelezés költsége a három felújítási munkánál összesen bruttó 28.581.921 forint. A támogatás mértéke 65%, azaz 18.578.248 forint, így az önkormányzat részéről biztosítandó önrész összege 10.003.673 forint. Persze, ezek a számok csak a tervezői költségbecslés számai, amiket az élet gyakran átír, mert a kivitelezői árajánlatok sokszor jóval magasabbak, mint a tervezői költségbecslés számai.

– Munkaközi tájékoztató lakossági fórumot tartott az önkormányzat a településrendezési eszközök módosításával kapcsolatban május 16-án. A fórumon a megszokottnál sokkal több volt az érdeklődő. Ön szerint ez minek köszönhető?

A településrendezési eszközöket és a településképi rendeletet időnként módosítani kell, részben a felsőbb jogszabályok változása, részben az élet diktálta különböző követelmények, igények miatt. A tervezett módosításokról mindig előre hírt adunk, és lakossági fórumot is tartunk a bemutatásukra. Korábban ezekre a fórumokra sokszor kevesen jöttek el, de úgy látom, hogy fokozatosan egyre többen megértik, hogy érdemes tájékozódni a várost ill. a saját telküket érintő településrendezési szabályokról, ill. azok változásáról, továbbá, hogy értelemes javaslatokkal azokat módosítani, jobbítani is lehet.

– Mik voltak a lakosság részéről a legfőbb felvetések? Figyelembe tudták ezeket venni a végső módosítás során?

Az egyik legfontosabb téma a Helyi építési szabályzatban javasolt egyik módosítás volt, amely szerint a volt TSZ-major területén fekvő Kmü jelű különleges mezőgazdasági üzemi övezetben a jövőben a raktározási funkció is megengedetté vált volna azzal a kikötéssel, hogy az odavezető út kiszélesítése is megtörténik. Ez ellen a módosítás ellen többen is tiltakozásukat fejezték ki, félve az emiatt esetleg megnövekedő forgalomtól. A fórumon elhangzottakra és az utána írásban beérkezett észrevételekre való tekintettel ez a módosítás a tervezetből kikerült, és a jóváhagyandó tervanyagban már nem fog szerepelni.

Hosszan tárgyaltuk még a fórumon az Ady Endre utca szélesítését kijelölő szabályozási vonal kérdését, amelyet a módosító tervezet a tulajdonos számára kedvező irányban, 18 méteres szélességről 15 méterre csökkentett, de a tulajdonos ezt kevesellte, és a szabályozási vonal teljes elhagyását szeretné elérni. Az Ady Endre utca – Fácán utca – Kamilla utca környékén fekvő gazdasági terület azonban mintegy 11 hektár kiterjedésű, ahol a 2004-óta fennálló építési jogok alapján összességében több mint 50 ezer m2 alapterületű beépítés létesíthető. A közlekedési területek helyigényének biztosítása érdekében az önkormányzatnak kötelessége a potenciális építési jogokat, a fent említett jelentős beépítési lehetőséget és az ezzel együtt növekvő teherforgalmat figyelembe venni, és a megfelelő közlekedési folyosót biztosítani. Jelenleg még folynak az egyeztetések az érintett ingatlantulajdonossal, a tervező szakemberekkel és jogászokkal annak érdekében, hogy erre a bonyolult problémára a lehető legjobb megoldást megtaláljuk.

– A lakossági fórum után még május 27-ig írásban is lehetett észrevételeket benyújtani. Mennyi észrevétel érkezett, ezek mit tartalmaztak, és mi lett a sorsuk?

Összesen 22 írásos beadvány érkezett, némelyik több aláíróval. Sok beadvány a fórumon is elhangzottakat ismétli meg, de van néhány olyan is, amelyik olyan témáról ír, ami a lakossági fórumon nem szerepelt. Említést érdemel a Szegfűskertek egyes tulajdonosainak az a kérése, hogy a Szegfűskertekben a vízlevezetés ne a tervezett nyomvonalon történjen. Tekintve, hogy a város csapadékvíz-elvezetésének elengedhetetlen eleme a Szegfűskerteket átszelő patak, szakmai okok miatt ennek a kérésnek nem tud a terv helyet adni. Több más esetben viszont megtörtént a tervanyag módosítása. Ilyen például a természetvédelmi vizsgálatok szükségessége a sportcsarnok harmadik lehetséges helyszínén, a Kacsa-tó mellett, vagy például a gazdasági telephelyeken a saját tevékenységből származó hulladék tárolására vonatkozó szabály pontosítása, vagy az épületmagasság emelése a Gip-2 övezetben.

– Hogyan folytatódik ezután a településrendezési eszközök módosításának folyamata?

A településrendezési eszközök módosításával kapcsolatban a hatósági és a partneri véleményekre adott válaszok elfogadásáról és a véleményezési szakasz lezárásáról a június 13-i rendkívüli ülésén dönt a képviselő-testület. Ezután meg kell küldeni az anyagot az állami főépítésznek záró véleményezésre. A főépítésznek a záró véleményezés megalkotására 21 nap áll rendelkezésére, azután a véleményét meg kell küldenie. Az állami főépítész záró szakmai véleményének ismeretében dönthet a képviselő-testület – várhatóan júliusban – a módosított településrendezési eszközök elfogadásáról.

– Lapunk megjelenésekor már javában tart a nyár. Ilyenkor a szabadságok, nyaralások miatt a munkahelyeken, hivatalokban minden kicsit lassabb. Gondolom, az önkormányzati munka azonban nem állhat, a megkezdett beruházások is zajlanak. Hogy ütemezik a nyarat?

Az önkormányzati munka nyáron nem hogy nem állhat, hanem a beruházások, kivitelezések miatt csúcsra van járatva. Az eredményes kiviteli közbeszerzéseink alapján induló út- és járdaépítési munkákat júniusban kezdjük. A nyertes kivitelező június közepén felvonul a Béke utcában, ahol megkezdi a szilárd burkolatú út építését, és megkezdi a hegyen tervezett két járda – a Görgey utcai és a Klapka utcai járda építését is. Ezek az építkezések várhatóan július végéig tartanak majd.

– Terveznek még további útépítéseket is?

Igen, de azokra még keressük a kivitelezőt. Ilyen a Fő utca-felújítás folytatása a Hősök terétől a CBA-ig, a Pacsirta utca felső szakaszán a megsüllyedt a macskaköves burkolat felújítása, ill. a temetőben újabb három belső út szilárdburkolattal való ellátása. Ezekre a munkákra a korábban eredménytelen közbeszerzés után új közbeszerzési eljárás indult, s reméljük, hogy annak alapján júliusban már ezekre a munkákra is szerződhetünk.

– A háziorvosi rendelők felújítása már március eleje óta tart, és jó ütemben halad. Milyen egyéb munkák várhatók még a nyáron?

Június közepén kezdjük a Szabadság utcai óvoda udvarának felújítását, melynek keretében az óvodaudvar nagy része ütéscsillapító gumi- és műfű burkolatot kap, mintegy 315 m2-en. A munka június 24-én kezdődik, és várhatóan egy hőnapig tart majd.

Kisebb volumenű, de nagyon szép munka az új Bányász emlékszoba kialakítása a Napos Oldal Szociális Központ épületének alagsorában, az utolsó pilisi bánya, azaz a pilisszentiváni bánya bezárásának 50 évfordulója alkalmából. Ugyancsak az utolsó pilisi bánya bezárásnak 50- évfordulójához kapcsolódik a városi köztemető 3. parcellájában lévő 6 bányászsírhoz vezető útnak a szilárd burkolattal való ellátása. Szeretnénk kiselemes térkőburkolattal ellátni a bányászsírokhoz vezető utat, továbbá az útburkolatba a mártír bányászok emlékére a bányászsírok előtt egy-egy 30 x 20 cm-es márvány emléktáblát elhelyezni.

– Mi a helyzet a városi térfigyelő kamarerandszer kiépítésével?

Szakértők és a rendőrség segítségével már összeállítottuk a tervezett térfigyelő kamerarendszer pontos műszaki tartalmát, elkészítettük és közzé tettük az ajánlatkérést.  Az ajánlatok beérkezése után következik az ajánlatok szakami értékelése, majd a Képviselő-testület hozza meg a döntést a legjobb ajánlat kiválasztása tárgyában. Jó esetben akár még a nyáron telepítésre kerülhet a városi térfigyelő kamerarendszer, aminek segítségével reményeink szerint sikerül majd visszaszorítani a közterületi valamint a közlekedési szabálysértéseket és más közösségellenes magatartásokat.

Palkovics Mária

(Forrás: Vörösvári Újság)