Nevezetes napra virradt városunk ligeti temploma a március 6-i vasárnapon. A tízórai szentmise után következett Krisztus keresztútja nemrég elkészült tizennégy stációjának megáldása.

Nemcsak a templomot zsúfolásig megtöltő hívek vettek részt ezen a magasztosan szép ünnepen. Gromon István polgármester úr és felesége, valamint számos önkormányzati testületi tag mellett jelen volt a köztársasági elnök úr felesége, Makray Katalin, az alkotó Józsa Judit keramikus művész és a Kossuth Rádió főszerkesztője, Perjés Klára is. A szertartást városunk plébánosa Sándor atya celebrálta.

Bevezetésképpen Józsa Judit és családjának barátja, Gedai Csaba lépett a mikrofonhoz. Piliscsabai lakosként egyházközségünk tagja, neki köszönhető a művésznő alkotásainak színvonalas fotókkal való megörökítése, katalogizálása és a Szent Család templom valamint a keramikus aszszony egymásra találása. Beszélt az édesapáról, Józsa Jánosról, Korond leghíresebb fazekasmesteréről, akinek művészi kerámiái sok magyar család megbecsült, Erdélyből származó emléktárgyai.

Ezután Kovács Nóri népdalénekes szép dalaiban gyönyörködhettünk, majd Józsa Judit szólt eddigi kiállításairól s arról, mennyire jóleső érzés volt olyan városnak dolgozni, adni, ahol ennyi templomba járó gyermek él. Hallhattunk a stációk készítése során munkája mindennapi gondjairól, a kicsiny, vékony részletek égetési problémáiról, s a minden képre szárnyaival rásimuló, azokat védőn keretező hatszárnyú angyal (kerub) különleges alakjának megalkotásáról is.

Józsa Judit személyében az alkotó és a képzett művészettörténész egyszerre adott bepillantást hallgatóinak a sokszor lelki vívódásokkal is együtt járó alkotói folyamatba. Végül az adományozásról szóló oklevelének szövegét olvasta fel. Ennek értelmében a mű költségeinek kisebb részét állja a hitközség, nagyobbik része a művész önkéntes felajánlása.

Három szép, alkalomhoz illő éneket hallhattunk népdalénekes vendégünktől, majd következett a stációk felszentelésének szertartása. Sándor atya egyenként áldotta meg Krisztus szenvedéseinek állomásait.

A szentelés áhítatos percei után a plébános úr a keresztút történetéről beszélt. Elmondta, hogy a stációk elhelyezése hazánkban nem mindenhol ugyanaz. Van, ahol a két helység közti út mentén, másutt a templom falain kívül helyezik el őket. A templomokban a stációk mindössze 200 éve vannak jelen, s az újonnan épülőknél immár a falakon kívülre kerülnek. A felszentelés mostani időpontjának jelentőségét fokozza, hogy ilyenkor, a nagyböjt előtti időszakban különösen nagy figyelemmel fordulunk Krisztus szenvedései felé.

Beszédének végeztével Sándor atya jelképes köszönetképpen szép virágcsokrot adott át Józsa Juditnak, majd a művésznő egy-egy saját maga készítette kerámia falikereszttel kedveskedett mindazoknak, akik alkotó munkáját segítették, úgyszintén az itteni szakembereknek is, akik alkotásait méltóképpen helyezték el a falakon.

A szentelés szertartását az Angelica Gyermekkórus karzatról felhangzó énekei zárták.

Pócsi János