Megújult formában és kibővített funkciókkal adták át az olvasóközönségnek a város régi-új könyvtárát szeptember 15-én. Az ünnepélyes, meghitt estét Tácsik Zoltán, Gromonné Keszthelyi Ildikó és a Nosztalgia Dalkör előadása színesítette.

Az este folyamán többször is elhangzott a felszólalóktól a kérdés: vajon rohanó világunkban, a számítógép, internet és az elektronikus könyvek korában van-e helye a nyomtatott, hagyományos könyveknek? Még az este során megszületett a kérdésre a válasz.

Elsőként a Művészetek Háza igazgatónője, Balasi Anikó rövid történetéből derült ki, hogy igen, kellenek a könyvek, hiszen a könyvtárba beiratkozottak száma napról napra emelkedik. Őt Gromon István polgármester követte, aki beszédében szintén feltette ugyanezt a kérdést. Beszélt a könyvtár múltjáról, arról, hogy egykor nemcsak a könyvek kölcsönzése volt a feladata, hanem komoly társadalmi, mai szóval mondva „csapatépítő” szerepet is betöltött. Ez köszönhető az akkori vezetőknek, Fogarasy-Fetter Mihály, Miska bácsinak és unokahúgának, Holitska Sándorné Richtár Zsuzsannának, akik szívvel-lélekkel dolgoztak a könyvtárért és az olvasókért. A polgármester kifejezte abbéli reményét, hogy az újonnan átadott épület hasonlóképpen fog működni, hiszen ehhez két alapvető feltétel már megvan: sok könyv és a szívvel-lélekkel dolgozó könyvtárosok.

És még egy biztató jel volt arra, hogy szükség van a könyvekre, a könyvtárra: az a rengeteg vörösvári ember, aki eljött az átadó ünnepségre, és akik nagy része az átadást követő, estébe hajló író-olvasó találkozón is ott maradt.

A Városi Könyvtár és a könyvesbolt a Fő utca pályázat részeként újult meg. Megszépült a homlokzata, a teteje és a beruházás része volt a helyreállított oszlopos tornác is. Az udvaron megépült a színpad, és az esti előadások, koncertek hangulatáról kandeláberekkel gondoskodtak. Megújult a főbejárat, a rendezvényterem és az olvasóterem. A könyvesbolt megmaradt ugyan, de kávézóval és gyermekkönyvtárral bővült.

1950 – létrejön a pilisvörösvári községi könyvtár a Puskin u. 8. szám alatt
1952 – Fogarasy-Fetter Mihály lesz a vezető
1953 – a könyvtár a Kultúrházba költözik (Fő utca 127.)
1954 – önálló intézményként a Fő utca 89. alá költözik
1955 – elindul a József Attila olvasómozgalom, melyből később létrejön a Könyvbarátok Társasága
1965 – mostani helyére költözik a könyvtár, az egykori Blind-házba. Állami támogatással és társadalmi munkával építik újjá a jobboldali szárnyat
1974-75 – az épület Fő utcai szárnyát is a könyvtárhoz csatolják
1978 – a könyvtár vezetője Holitska Sándorné Richtár Zsuzsanna
2011. szeptember 15. – átadják a felújított könyvtárat