Március 10-én rendkívüli ülést ? egyben lakossági fórumot ? tartott a város képviselő-testülete a Művészetek Háza dísztermében. Az ülés egyetlen napirendi pontja az új alkotmány tervezetének véleményezése volt.

A Kormány által felállított, Szájer József európai parlamenti képviselő által vezetett öttagú Nemzeti Konzultációs Testület levélben kérte Gromon István polgármestert és a képviselő-testületet, hogy tűzze napirendre a készülő új alkotmány tervezetének véleményezését, és kérjék ki a település polgárainak véleményét is a készülő alaptörvényről. (A levél március 3-án érkezett.) A levél aláírói kérték ugyanakkor, hogy az összegyűjtött állampolgári véleményeket március 15-ig juttassák el a Nemzeti Konzultációs Testülethez.

Gromon István polgármester ismertette az alkotmány koncepciójának legfontosabb passzusait

A meglehetősen rövid határidőre való tekintettel Gromon István polgármester március 10-én este hat órára hívta össze a lakossági fórumot, fél hétre pedig a képviselő-testületi ülést, amely végül is jóval később kezdődött a fórum elhúzódása miatt. A fórumra levélben meghívta Pilis-vörösvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének tagjait, az önkormányzati bizottságok külsős tagjait, a Polgármesteri Hivatal vezető köztisztviselőit, a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnökét és tagjait, az önkormányzati intézmények vezetőt, valamint a pilis-vörösvári civil szervezetek vezetőit és tagjait. A szűkre szabott idő azonban sajnos meglátszódott a résztvevők létszámán. A képviselő-testület tagjaival és a sajtó munkatársaival együtt mintegy harmincan lehettünk jelen mindösszesen a teremben.

A fórumon a köszöntő és az előzmények ismertetése után Gromon István polgármester ismertette az új alkotmány koncepciójának legfontosabb elemeit, passzusait. Ezután javasolta, hogy a vélemények összegyűjtésében a Nemzeti Konzultációs Testület által az állampolgárokhoz eljuttatott véleménykérő levél 13 kérdését vegyék alapul. A kérdéseket egyenként felolvasta a rá adandó lehetséges válaszokkal együtt, és megszavaztatta róla a jelenlévőket (beleértve a képviselő-testület tagjait is). A kérdések többségére egységes választ adtak a jelenlévők (esetleg 1-2 különvéleménnyel). Nagyobb szóródás alig volt.

A lakossági kérdőív 13. pontja a polgárok személyes javaslataira kérdezett rá. Gromon István polgármester is feltette a kérdést a fórum résztvevőinek: milyen javaslataik vannak az új alkotmányra vonatkozóan?

Sax László, a Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke a nemzeti kisebbségek régóta dédelgetett vágyának adott hangot, amikor azt kérte, hogy az új alkotmány rögzítse a nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletének jogát. (Mind a 12 nemzeti kisebbség 1-1 parlamenti képviselőt delegálhatna így a törvényhozásba.)

Pándi Gábor alpolgármester javasolta, hogy az új alkotmány hangsúlyozottan védje az ország ásványkincseit is.

Kollár Scheller Erzsébet képviselő, a SZEB elnöke a magzati élet védelmével kapcsolatosan vetette fel: minek ítélje meg az alaptörvény például a lefagyasztott petesejteket?

Kőrösy János képviselő aggályát fejezte ki ? ?üresjáratnak” nevezve a fórumot ?, hogy miközben az alkotmány koncepciójáról mondanak véleményt, már elérhető az alkotmánytervezet szövege is az Interneten.

Válaszul Gromon István polgármester elmondta, hogy az alkotmánytervezet előző éjszaka került fel az Internetre, így annak áttanulmá-nyozására sem neki, sem a képviselők, sem a közönség tagjai többségének nyilván nem volt lehetősége.

Kimmelné Sziva Mária alpolgármester elmondta, hogy áttanulmányozta a tervezetet, és az teljes összhangban van a koncepcióval.

Gromon István polgármester megköszönve a jelenlévő polgároknak az érdeklődését és részvételét, nyolc óra tájban bezárta a lakossági fórumot.

Rögtön ezután kezdődött a képviselő-testület rendkívüli ülése, amelyen a lakossági észrevételek figyelembe vételével 16 pontban összegezte a képviselő-testület az alkotmánykoncepcióról kialakított véleményét (lásd alul ? a Szerk.). Mind a lakossági véleményeket, mind a képviselő-testület határozatát másnap futárral juttatták el a Nemzeti Konzultációs Testületnek.

Fogarasy Attilas

Pilisvörösvár Város Önkormányzata Képviselő-testületének 47/2011. (III. 10.) Kt. sz. határozata az Országgyűlés Alkotmány-előkészítő Eseti Bizottsága által előkészített új alkotmány-koncepcióról

Pilisvörösvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete úgy dönt, hogy az Alkotmány-előkészítő Eseti Bizottság által előkészített, a zárószavazáshoz 2011. március 1-jén lezárt ?Az új Alkotmány elfogadásának előkészítéséről szóló H/2057. sz. országgyűlési határozati javaslat” tervezetét az alábbiak szerint támogatja:

1. Az új magyar alkotmánynak a jogok mellett az állampolgári kötelezettségekre is ki kell terjednie.
2. Az új magyar alkotmány határozzon meg egy maximális szintet, amely fölé az államadósság nem emelkedhet, azaz ezt a korlátot minden eljövendő kormánynak, minden körülmények között tiszteletben kell tartania.
3. Az új magyar alkotmány az emberi jogok védelme mellett törekedjen a közösen elfogadott társadalmi értékek (munka, otthon, család, rend, egészség) védelmére.
4. Az új magyar alkotmány szerint ne gyakorolhassanak további szavazati jogot a kiskorú gyermeket nevelő szülők vagy családok.
5. Az új magyar alkotmány ne engedélyezze a mindenkori kormányok számára, hogy megadóztathassák a gyermeknevelés költségeit.
6. Az új magyar alkotmány tartalmazzon kötelezettségvállalást a jövő nemzedékek iránt.
7. Az új magyar alkotmány csak olyan gazdasági társaságok számára biztosítsa állami támogatás lehetőségét, illetőleg a közbeszerzési lehetőségeket, amelyek tulajdonosi szerkezete teljességében feltárható, illetve valamennyi tulajdonos egyértelműen, kétséget kizárható módon azonosítható.
8. Az új magyar alkotmány fejezze ki a határon túl élő magyarokkal való nemzeti összetartozás értékét és kötelezze a mindenkori kormányt ezen érték védelmére.
9. Az új magyar alkotmány helyezze védelem alá mind a természeti környezetben, mind a hagyományos állat- és növénytermesztésben fennmaradt fajokat.
10. Az új magyar alkotmány helyezze védelem alá a nemzeti vagyont.
11. Az új magyar alkotmány tegye lehetővé a bíróságok számára a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés kiszabását a kiemelt súlyosságú bűncselekmények esetében.
12. Az új magyar alkotmány büntetés terhe mellett tegye kötelezővé a megjelenést annak, akinek az Országgyűlés valamelyik vizsgálóbizottsága meghallgatásra idézést küld.
13. Az új magyar alkotmányban legyen rögzítve, hogy a nemzetiségi országos önkormányzatok nemzetiségenként legalább egy fő országgyűlési képviselőt delegálhassanak az országgyűlésbe.
14. Az új magyar alkotmány ne tegye lehetővé, hogy törvény rendelhesse el a helyi önkormányzat kötelező feladatának társulásban történő ellátását (az új magyar alkotmánytervezet 34. cikk (2) bekezdésének törlése).
15. Az új magyar alkotmány tervezetének 11. cikk (4) bekezdése a köztársasági elnökválasztással kapcsolatosan pontatlan, félreérthető, pontosítása szükséges.
16. Az új magyar alkotmányban is szerepeljen az a kitétel, hogy az önkormányzatok döntései kizárólag törvényességi okból vizsgálhatóak felül.

A Képviselő-testület továbbá felkéri a polgármestert, hogy a 2011. március 10-én a fenti tárgyban megtartott lakossági fórumon elhangzott javaslatokat összesítve a jelen képviselő-testületi határozattal együtt 2011. március 15-ig juttassa el a Nemzeti Konzultációs Testülethez a Magyar Országgyűlés címére.

A Képviselő-testület fenti határozatát a jelenlévő képviselők (11 fő) 10 igen és 1 tartózkodás szavazatával hozta.